Tehnologija je svuda oko nas, stalno nešto gledamo, tražimo, na brz i učinkovit način dobivamo razne informacije koje nam trebaju. U zadnje vrijeme, s ovim novim okolnostima s kojima se moramo uskladiti kako god znamo, kreirane su web stranice i mobilne aplikacije koje nam mogu pomoći u rastu i razvoju, mogu doprinijeti izgradnji boljoj verziji nas. Samo za tebe donosimo popis korisnih stranica i aplikacija koje možeš proučiti ili skinuti i odlučiti jesu li dobre za tebe ili nisu. Svakako je možda bolje pročitati nešto korisno nego tupo scrollati po društvenim mrežama.
- Kako si (https://kakosi.ffzg.unizg.hr/)
Kako si je online platforma s korisnim i provjerenim psihoedukativnim sadržajima i savjetima za nošenje sa životom u vrijeme korona virusa. Studenti psihologije s Filozofskog fakulteta u Zagrebu bili su primorani nastavu preseliti online te su došli do izvrsne ideje – napraviti platformu s edukativnim tekstovima i video sadržajima koji će biti dostupni svima, a ne samo njima. Kolegij u sklopu kojeg je nastala platforma je Psihički poremećaji – etiologija i dijagnostika, pod vodstvom prof.dr.sc. Nataše Jokić-Begić. Osim korisnih materijala, na platformi možeš dobiti i psihološku pomoć. Kategorije koje su na platformi su: aktivnosti, emocije, komunikacija, obitelj, škola i zdravlje.
Kako si ti? ?
- Sluša – lica (https://slusa-lica.com/)
Blog Sluša – Lica vodi Sara Peranić, magistra socijalne pedagogije i polaznica edukacije iz psihoterapije. Kreirala je sluša-licu jer je željela svoje znanje i iskustvo približiti ljudima, ali i učiniti dostupnijim i razumljivijim teme osobnog rasta i razvoja, odnosno upoznavanja sebe i izgradnje bolje inačice sebe. Na blogu piše o mentalnom zdravlju, partnerskim odnosima, radu na sebi i putopisima. Kreirala je i dvije e-knjige: Moj dnevnik zahvalnosti i Samopouzdano, ženo, potpuno besplatno, a e-knjiga Samopouzdanija košta 137kn. Osim na blogu Saru možete naći na Facebooku, Instagramu i Youtubu na kojem ima svoj podcast. Uz to, najveća novost je online program SamopouzdaniJA na koji se za 475kn možeš prijaviti na blogu.
- Mentalno zdravlje (https://mentalnozdravlje.hr/blog/)
Stručnjaci su pokrenuli mentalnozdravlje.hr kako bi uslugu psihološkog savjetovanja i psihoterapije učinili dostupnom svima na klik! Mentalno zdravlje nalazi se na udaru vremena u kojem živimo. Posljedice virusa i potresa ostavile su brojne ljude narušenog mentalnog zdravlja. Psihološka pomoć dostupna je putem besplatnih telefona i brojnih članaka no to je dovoljno samo kao prvi korak u unaprjeđenju mentalnog zdravlja pojedinca. Oni su spona između pružatelja usluge i klijenta koji traži stručnu pomoć. Osim toga, ovo je platforma koja će svim zainteresiranim biti izvor stručnih i korisnih materijala za samopomoć s obzirom da neki neće moći platiti stručnjaka.
- Calm
Aplikacija za meditaciju, tehnike disanja te relaksirajuću glazbu. Često u ovom ubrzanom vremenu zaboravimo biti prisutni u trenutku. Pojam mindfulness označava svjesnost, prisutnost u trenutku. Mnogi imaju problema s pretjeranim razmišljanjem o prošlosti, najčešće nekim pogreškama i ružnim događajima koji su im se dogodili, ili pak pretjerano brinu i žele predvidjeti budućnost. Oboje odvlači od sadašnjosti jer ne možemo ništa napraviti u prošlosti niti možemo sad nešto znati o budućnosti, ali danas možemo raditi za tu budućnost. Aplikacija prati tvoje navike, može izračunati koliko vremena si meditirao/la i podsjeća te da to učiniš. Za meditaciju ne treba puno vremena, to može biti i 2-10 minuta, a unatoč uvriježenom mišljenju, za vrijeme meditiranja ne moraš biti u Budda pozi ili sjediti, nego možeš ležati, stajati, hodati, odnosno možeš raditi ono što te inače opušta.
- Happify
Happify sadrži znanstveno utemeljene aktivnosti i igre za prevladavanje negativnih misli i stresa. Također, doprinosi izgradnji otpornosti pružajući efikasne alate i programe za unaprjeđenje emocionalne dobrobiti. Kroz jednostavne vježbe možeš raditi na sebi, svojim mislima, osjećajima i uvjerenjima. Tehnike koje se koriste u aplikaciji su kreirane su od strane vodećih znanstvenika i stručnjaka iz područja pozitivne psihologije, mindfulnessa i kognitivno bihevioralne terapije.
Reci nam što misliš o listi i svakako nadodaj još nešto na popis ako koristiš neku korisnu aplikaciju ili čitaš neki dobar blog.
Piše: Iva Zaimović, mag. socijalne pedagogije
Objavljeno: 02/11/2020
Koliko ti se naš članak svidio?
Ako imaš dodatnih pitanja ili ti nešto nije dovoljno jasno, obrati nam se ovdje ili u komentaru ispod teksta!